Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstake 13614421



*

nr 1361 4421


Ljusstake

silver, Import. Höjd: 35 cm. Vikt: 298 g


Kondition: bucklor/bristning

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 november 2020
kl 19:18:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 12:47:29 1      600 kr
21/11 12:57:18 2      1.100 kr
23/11 10:46:15 3      1.100 kr
23/11 10:46:15 2      1.100 kr (Budbetjänt)
23/11 19:09:21 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: import ljusstake silver ädelmetall
  • 7092 Ljusstake
    Teak/Metall, Digsmed, Danmark. Diameter: 12,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:17
  • 6770 Spegellampett
    Gustaviansk stil. Förgylld, två ljushållare. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:39
  • 6630 Spegellampett
    Vitmetall. Höjd: 33 cm, diameter: 21 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr