ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8735376
*
nr 873 5376
Spegel
Empire-stil, höjd: 123
Utrop:
1.500 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 februari 2014
kl 20:33:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/2 23:25:46
1
300 kr
3/2 17:56:39
2
700 kr
3/2 19:58:05
3
600 kr
3/2 19:58:35
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 873 5376
Spegel
Empire-stil, höjd: 123
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 februari 2014 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/2 23:25:46 | 1 | 300 kr |
| 3/2 17:56:39 | 2 | 700 kr |
| 3/2 19:58:05 | 3 | 600 kr |
| 3/2 19:58:35 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



