KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12191042
nr 1219 1042
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, "Den sjuke målaren", porträtt av Marti Åberg. Signerad, daterad -33. Motivet: 54x45 cm
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
måndag 26 november 2018
kl 18:46:09
21/11 14:35:32