Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 7165591



*

nr 716 5591


Blandteknik

2 st, man & kvinna, ca 20x15


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 26 september 2011
kl 19:11:21


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik man & kvinna vattenfärg
  • 7080 Blandteknik
    2 st, Indien, Erotiska motiv, yttermått inklusive ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:59
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:03
  • 6402 Blandteknik
    Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:12




Ladda ner broschyr