KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 15507309

nr 1550 7309

Skulptur

Oidentifierad konstnär. Man, bemålad gips, daterad 1945. Höjd: 40 cm

Kondition: slitage

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

måndag 3 juli 2023
kl 18:57:03

3/7 18:48:15 1      Vinnande bud

Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Orientmatta