KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6673818
*
nr 667 3818
Gouache
Mago, 1956, 29x21, uteservering, Paris
Kondition: ej glas
Utrop:
600 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 november 2010
kl 20:44:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/11 14:19:37
1
300 kr
14/11 22:07:15
2
800 kr
14/11 22:19:57
3
600 kr
14/11 22:20:30
3
900 kr
15/11 11:10:52
1
900 kr
15/11 11:11:13
1
950 kr
15/11 16:32:06
4
Vinnande bud
15/11 17:00:06
5
1.300 kr
15/11 17:01:41
5
1.500 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache mago paris täckfärg uteservering vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
*
Gouache
Kondition: ej glas
nr 667 3818
Gouache
Mago, 1956, 29x21, uteservering, Paris
Kondition: ej glas
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 november 2010 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/11 14:19:37 | 1 | 300 kr |
| 14/11 22:07:15 | 2 | 800 kr |
| 14/11 22:19:57 | 3 | 600 kr |
| 14/11 22:20:30 | 3 | 900 kr |
| 15/11 11:10:52 | 1 | 900 kr |
| 15/11 11:11:13 | 1 | 950 kr |
| 15/11 16:32:06 | 4 | Vinnande bud |
| 15/11 17:00:06 | 5 | 1.300 kr |
| 15/11 17:01:41 | 5 | 1.500 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache mago paris täckfärg uteservering vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22



