KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyerts 9308199
*
nr 930 8199
Blyerts
Oidentifierad konstnär, Monogramsign 1928, man, ramens innermått: 32 x 28
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2014
kl 20:13:36
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/12 17:21:17
1
100 kr
12/12 13:05:23
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts man teckning vattenfärg
-
8140 Akvarell
Erik Enroth (1917-1975), Finland. "Krogen i Benick..//
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 20:55
-
8207 Akvarell
Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 20:42
-
1001 Akvarell
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. "Tempelvak..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
30 sept kl 20:31
-
9287 Akvarell
Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Landskap med ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:30
-
8316 Akvarell
Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Religiöst mo..//
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 20:29
-
1004 Akvarell
Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
30 sept kl 18:49
*
Blyerts
nr 930 8199
Blyerts
Oidentifierad konstnär, Monogramsign 1928, man, ramens innermått: 32 x 28
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/12 17:21:17 | 1 | 100 kr |
12/12 13:05:23 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts man teckning vattenfärg
-
8140 Akvarell
Erik Enroth (1917-1975), Finland. "Krogen i Benick..//
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 20:55 -
8207 Akvarell
Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Signerad, daterad ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 20:42 -
1001 Akvarell
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. "Tempelvak..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
30 sept kl 20:31
-
9287 Akvarell
Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Landskap med ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 18:30 -
8316 Akvarell
Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Religiöst mo..//
Auktionen avslutas
imorgon
23 sept kl 20:29 -
1004 Akvarell
Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
30 sept kl 18:49