Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 6296635



*

nr 629 6635


Spegel

nysilver, höjd: 47


Utrop:

100 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 mars 2010
kl 19:34:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/3 16:59:52 1      400 kr
15/3 18:03:51 2      350 kr
15/3 18:04:27 2      600 kr
15/3 19:12:49 1      500 kr
15/3 19:13:32 1      700 kr
15/3 19:18:15 2      750 kr
15/3 19:20:47 1      850 kr
15/3 19:25:41 2      1.000 kr
15/3 19:28:06 1      950 kr
15/3 19:29:14 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter spegel speglar
  • 6361 GarderobsskÃ¥p
    Senjugend, Ek, dörr med spegel. Bredd: 90 cm, djup..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:36
  • 6301 Lampbord
    stomme i gulmetall, två bordsskivor, härdat glas +..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:16
  • 6794 Spegel
    1920-tal, 106x51 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:39
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:24
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:23




Ladda ner broschyr