KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 14499341

nr 1449 9341

Carl Jonas Linnerhielm

(1758-1829), Sverige

Etsning, "Taberg", 1797, "Bref under resor i Sverige". Ej signerad. Oramat löst blad, bildmått: 16x22 cm

Carl Jonas Linnerhielm, svensk konstnär, författare och ämbetsman född 1758, död 1829.

Utrop:

500 kr

måndag 21 februari 2022
kl 19:09:50

Carl Jonas Linnerhielm

Läs mer om Carl Jonas Linnerhielm