ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7041010
*
nr 704 1010
Spegel
Förgylld, höjd: 120
Kondition: skadad
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 juni 2011
kl 19:58:16
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: skadad
nr 704 1010
Spegel
Förgylld, höjd: 120
Kondition: skadad
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 20 juni 2011 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.