KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 15759076
nr 1575 9076
Endre Nemes
(1909-1985), Sverige
"Kapplöpning och återuppståndelsen". Signerad, daterad 1968,64x49 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 84x69 cm
Endre Nemes, född 1909 i Pecsvarad, Ungern, död 1985, svensk målare.
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
måndag 30 oktober 2023
kl 20:58:07
30/10 10:55:22
500 kr
30/10 17:45:13
Endre Nemes
Läs mer om Endre Nemes