MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Pigtittar 1262074
*
nr 126 2074
Pigtittar
Lenght: ()
underdel, 1800-tal
Estimate:
100
Sold:
SEK 550
Auction date:
Monday Mars 4 2002
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/3 15:24:46
1
100 kr
1/3 16:25:48
2
350 kr
3/3 12:06:21
1
200 kr
3/3 12:06:39
1
250 kr
3/3 16:16:39
3
500 kr
4/3 15:02:29
4
500 kr
4/3 15:02:46
4
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar underdel
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:41
-
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:05
-
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:10
*
Pigtittar
nr 126 2074
Pigtittar
Lenght: ()
underdel, 1800-tal
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 550 |
| Auction date: |
Monday Mars 4 2002 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 1/3 15:24:46 | 1 | 100 kr |
| 1/3 16:25:48 | 2 | 350 kr |
| 3/3 12:06:21 | 1 | 200 kr |
| 3/3 12:06:39 | 1 | 250 kr |
| 3/3 16:16:39 | 3 | 500 kr |
| 4/3 15:02:29 | 4 | 500 kr |
| 4/3 15:02:46 | 4 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pigtittar underdel
-
7104 PEASANT
3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:41 -
7123 Ask
+ sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:05 -
7086 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:33
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Present: SEK 800
Auction ends
tomorrow
19 jan at 19:10



