Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Nysilver/silver 6274077



*

nr 627 4077


Nysilver/silver

diverse, bland annat vas, höjd: 15


Utrop:

300 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 mars 2010
kl 18:25:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 12:41:39 1      1.000 kr
26/2 12:42:06 1      1.600 kr
1/3 16:02:42 2      400 kr
1/3 18:17:24 3      700 kr
1/3 18:17:48 3      1.200 kr
1/3 18:18:11 3      1.600 kr
1/3 18:20:16 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:06
  • 7126 Gafflar
    Sju st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 7033 Kaffeskedar
    10+ 6 st. Längd: 11,5-12. Vikt: 220 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:56




Ladda ner broschyr