KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4542794
nr 454 2794
1800-tal, Putto, 56 x 47, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
2.500 kr
Såld:
3.500 kr
måndag 19 februari 2007
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods