Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Handspegel 15685248



*

nr 1568 5248


Handspegel

silver, Sverige, otydliga stämplar, monogram. Längd: 30 cm, vikt: 360g brutto


Utrop:

600 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 oktober 2023
kl 19:23:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/10 10:49:47 1      Vinnande bud
2/10 19:10:50 2      450 kr
2/10 19:10:50 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel monogram otydliga stämplar silver speglar sverige ädelmetall
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:24
  • 6036 Spegel
    förgylld ram, 84x58 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:23
  • 6480 Spegel
    Förgylld, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:57
  • 6674 Spegel
    förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:16
  • 6781 Spegel
    Nyrokoko, förgylld, 55x70 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:23




Ladda ner broschyr