ÖVRIGT / Speglar / Handspegel 15685248
*
nr 1568 5248
Handspegel
silver, Sverige, otydliga stämplar, monogram. Längd: 30 cm, vikt: 360g brutto
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2023
kl 19:23:13
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/10 10:49:47
1
Vinnande bud
2/10 19:10:50
2
450 kr
2/10 19:10:50
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel monogram otydliga stämplar silver speglar sverige ädelmetall
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57
-
6674 Spegel
förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16
-
6781 Spegel
Nyrokoko, förgylld, 55x70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:23
*
Handspegel
Läs om budbetjänten
nr 1568 5248
Handspegel
silver, Sverige, otydliga stämplar, monogram. Längd: 30 cm, vikt: 360g brutto
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/10 10:49:47 | 1 | Vinnande bud |
| 2/10 19:10:50 | 2 | 450 kr |
| 2/10 19:10:50 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel monogram otydliga stämplar silver speglar sverige ädelmetall
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:13 -
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:24 -
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 18:23
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 20:57 -
6674 Spegel
förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:16 -
6781 Spegel
Nyrokoko, förgylld, 55x70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
12 jan kl 19:23



