KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12668003
*
nr 1266 8003
JAG Acke
(1859-1924), Sverige
Oljemålning, Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Utrop:
8.500 kr
Såld:
7.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juli 2019
kl 18:53:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/7 18:48:27
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Läs mer om JAG Acke
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gossestudie jag acke olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8139 Oljemålning
Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
*
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
Läs mer om JAG Acke
nr 1266 8003
JAG Acke
(1859-1924), Sverige
Oljemålning, Gossestudie. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 21x15 cm
Johan Axel Gustaf Acke, svensk målare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.
| Utrop: | 8.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 7.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 juli 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/7 18:48:27 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
JAG Acke
Johan Axel Gustaf Acke, svensk mÃ¥lare, tecknare och skulptör oftast kallad J.A.G. Acke, född Andersson 1859 i Stockholm, död 1924 i Vaxholm.Läs mer om JAG Acke
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gossestudie jag acke olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8139 Oljemålning
Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53



