ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7843165
*
nr 784 3165
GOUACHE (F)
artist unknown, grupp med campesinos latinamerika, signed, subject size: 32x50,
Okänd konstnär, grupp med campesinos latinamerika, signerad, motivets mått: 32x50
Droit De Suite
Estimate:
300
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 22 2012
at 17:26:07
- Bid history
Time
Bidder
Bid
22/10 17:21:07
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:32
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:04
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:43
*
GOUACHE (F)
nr 784 3165
GOUACHE (F)
artist unknown, grupp med campesinos latinamerika, signed, subject size: 32x50,
Okänd konstnär, grupp med campesinos latinamerika, signerad, motivets mått: 32x50
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 300 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday October 22 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 22/10 17:21:07 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:32 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:04 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 600
Auction ends
in two days
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:57 -
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:43



