ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10985658
*
nr 1098 5658
Spegel
Teak, "Sylvia", höjd: 116 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 mars 2017
kl 19:18:38
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/3 11:06:31
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar teak teakmöbler trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 1098 5658
Spegel
Teak, "Sylvia", höjd: 116 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 mars 2017 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/3 11:06:31 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Sylvia Leuchovius (1915-2003)
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Keramiker, anställd på Rörstrand 1949-1971. Leuchovius arbetade främst med unikt stengods men även med serviser. Stod exempelvis bakom dekoren till jubileumsservisen inför 250-årsjubileet, Sylvia.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar teak teakmöbler trä
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



