Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 5991075



*

nr 599 1075


Silver

Diverse


Utrop:

1.000 kr

Såld:

5.900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 september 2009
kl 19:18:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/9 01:44:13 1      1.500 kr
12/9 20:49:33 2      1.300 kr
12/9 20:50:05 2      1.600 kr
12/9 22:35:36 1      2.500 kr
14/9 18:53:11 3      1.900 kr
14/9 18:53:30 3      2.100 kr
14/9 18:55:06 4      2.700 kr
14/9 19:03:14 1      3.500 kr
14/9 19:05:43 4      3.600 kr
14/9 19:07:11 1      4.000 kr
14/9 19:07:24 4      4.000 kr
14/9 19:08:00 4      5.000 kr
14/9 19:10:27 1      5.000 kr
14/9 19:11:00 1      5.500 kr
14/9 19:11:41 1      Vinnande bud
14/9 19:12:51 4      5.600 kr
14/9 19:13:51 4      5.800 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 7024 Ljuslykta
    nysilver och glas. Höjd: 40 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr