SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 5431119
nr 543 1119
Gräddkanna
silver, 1822, delvis förgylld, höjd: 13
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 29 september 2008
1.400 kr
1.100 kr
1.300 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver