Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9884355



*

nr 988 4355


Berta Hansson

(1910-1994), Sverige


Etsning, Berta Hansson (1910-1994), 8/20, motivet: 29x28


Berta Hansson, svensk målare född Hammerdal, Jämtlands län 1910, död 1994.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 oktober 2015
kl 20:39:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/10 11:52:17 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 19 okt

Grafik

På Tema Grafik den 19 oktober har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Hans Arnold, Reidar Aulie, Enrico Baj, Alexander Calder, Marc Chagall, James Coignard, Cor ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Berta Hansson

Berta Hansson, svensk målare född Hammerdal, Jämtlands län 1910, död 1994.

Läs mer om Berta Hansson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: berta hansson etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr