ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 7132707
*
nr 713 2707
Pigtittare
Sekelskifte 1900
Utrop:
300 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 september 2011
kl 17:32:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/9 20:51:08
1
150 kr
3/9 23:16:57
2
150 kr
3/9 23:17:17
2
200 kr
4/9 21:34:59
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Pigtittare
nr 713 2707
Pigtittare
Sekelskifte 1900
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 september 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/9 20:51:08 | 1 | 150 kr |
| 3/9 23:16:57 | 2 | 150 kr |
| 3/9 23:17:17 | 2 | 200 kr |
| 4/9 21:34:59 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



