ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4168247
*
nr 416 8247
Spegel
Johan Marti Berg, (1772-1852), Göteborg, Etikettmärkt, höjd: 173
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/6 16:41:23
1
2.800 kr
3/6 23:27:42
2
Vinnande bud
4/6 15:55:00
3
3.500 kr
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etikettmärkt göteborg johan marti berg spegel speglar västkusten
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 416 8247
Spegel
Johan Marti Berg, (1772-1852), Göteborg, Etikettmärkt, höjd: 173
| Utrop: | 3.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/6 16:41:23 | 1 | 2.800 kr |
| 3/6 23:27:42 | 2 | Vinnande bud |
| 4/6 15:55:00 | 3 | 3.500 kr |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etikettmärkt göteborg johan marti berg spegel speglar västkusten
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



