Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Goblet 13693707



*

nr 1369 3707


GOBLET

silver. Gilded on the inside. Height: 21cm, gross weight: 332g,


silver. Invändigt förgylld. Höjd: 21cm, bruttovikt: 332g


Estimate:

1000

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday December 21 2020
at 19:11:54


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/12 21:30:34 1      500 kr
19/12 13:16:50 2      800 kr
19/12 16:41:30 3      800 kr
19/12 16:41:30 2      800 kr (Robot)
19/12 16:41:44 3      900 kr
21/12 18:37:54 4      1.000 kr
21/12 18:59:18 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld pokal silver ädelmetall
  • 6751 BEAKER
    + bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
    Present: SEK 2800

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:41
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 1300

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
    Present: SEK 3200

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
    Present: SEK 18500

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
    Present: SEK 20000

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:51




Ladda ner broschyr