Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 6224005



*

nr 622 4005


Fritz von Dardel

(1817-1901), Sverige


Akvarell, Fritz von Dardel (1817-1901), 37x27


Fritz Ludvig von Dardel, född 1817, död 1901, svensk målare och tecknare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 februari 2010
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/1 01:39:22 1      1.000 kr
31/1 17:39:05 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Fritz von Dardel

Fritz Ludvig von Dardel, född 1817, död 1901, svensk målare och tecknare.

Läs mer om Fritz von Dardel
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fritz von dardel svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29
  • 8070 Blandteknik
    4 st, Ã…ke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:33
  • 8063 Collage
    Maria Hagelby (f. 1957), Sverige. Signerad, kompos..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:20




Ladda ner broschyr