Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 12376128



*

nr 1237 6128


Annie Bergman

(1889-1987), Sverige


Annie Bergman, "Skogsklöver", 460 upplaga, signed. Subject: 20x15,


WOOD ENGRAVING, Annie Bergman, "Skogsklöver", 460 upplaga, signerad. Motivet: 20x15


Annie Bergman, Swedish painter born 1889 in Liège, Belgien, dead 1987 in Stockholm.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

400

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday February 25 2019
at 19:57:52


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/2 20:19:34 1      200 kr
22/2 16:51:19 2      250 kr
23/2 01:25:23 3      350 kr
25/2 18:03:24 4      450 kr
25/2 19:04:37 3      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Annie Bergman

Annie Bergman, Swedish painter born 1889 in Liège, Belgien, dead 1987 in Stockholm.

Read more about Annie Bergman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: annie bergman etsningar grafik linoleumsnitt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr