KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7953003
*
nr 795 3003
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Gouache, Stina Sunesson (1925-1998), 'Vår i byn' 1984, Tällberg, 18 x 22
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Följerätt
Utrop:
20.000 kr
Såld:
17.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 19:29:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/12 16:43:20
1
12.000 kr
3/12 16:56:39
2
12.500 kr
3/12 17:01:07
2
15.000 kr
3/12 17:01:08
2
15.000 kr
3/12 17:40:38
1
13.000 kr
3/12 17:44:14
1
14.000 kr
3/12 17:45:29
1
16.000 kr
3/12 18:26:57
2
16.500 kr
3/12 18:32:37
1
Vinnande bud
3/12 19:29:42
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Läs mer om Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg tällberg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
*
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
Läs mer om Stina Sunesson
nr 795 3003
Stina Sunesson
(1925-1998), Sverige
Gouache, Stina Sunesson (1925-1998), 'Vår i byn' 1984, Tällberg, 18 x 22
Stina Sunesson, svensk målare född i Insjön 1925, död 1998.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 20.000 kr |
| Såld: | 17.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/12 16:43:20 | 1 | 12.000 kr |
| 3/12 16:56:39 | 2 | 12.500 kr |
| 3/12 17:01:07 | 2 | 15.000 kr |
| 3/12 17:01:08 | 2 | 15.000 kr |
| 3/12 17:40:38 | 1 | 13.000 kr |
| 3/12 17:44:14 | 1 | 14.000 kr |
| 3/12 17:45:29 | 1 | 16.000 kr |
| 3/12 18:26:57 | 2 | 16.500 kr |
| 3/12 18:32:37 | 1 | Vinnande bud |
| 3/12 19:29:42 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Stina Sunesson
Stina Sunesson, svensk mÃ¥lare född i Insjön 1925, död 1998.Läs mer om Stina Sunesson
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache stina sunesson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg tällberg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22



