Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 559110



*

nr 55 9110


Gouache

Inger Rydén, "Kvinna vid havet", 28x 35, 1967


Utrop:

400 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 maj 2001
kl 16:00:00


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache inger rydén konst täckfärg vattenfärg
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:32
  • 6313 EmaljmÃ¥lningar
    2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:39
  • 8086 Väggrelief
    Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Viktoriansk, för..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:56




Ladda ner broschyr