Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11121027



*

nr 1112 1027


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), 16x24


Kondition: skadad

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 maj 2017
kl 19:52:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/5 10:55:17 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 29 maj

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Läs mer om Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr