KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4115014
nr 411 5014
Bertil Bergren, 1948, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 54x40
tisdag 2 maj 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods