Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Charcoal drawing 16609392



*

nr 1660 9392


John Jon-And

(1889-1941), Sverige


John Jon-And (1889-1941), Sweden. Porträtt av Evert Taube, Stämpelsignerad. Image dimensions: 31x28 cm, outer dimensions including frame: 41x37,


CHARCOAL DRAWING, Porträtt av Evert Taube, Stämpelsignerad. Bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x37 cm


John Jon-And, Swedish painter, graphic artist, born 1889, dead 1941.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1500

Sold:

SEK 1000

Auction date:

Monday November 25 2024
at 19:54:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/11 17:52:58 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

John Jon-And

John Jon-And, Swedish painter, graphic artist, born 1889, dead 1941.

Read more about John Jon-And
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller john jon-and kolteckning stämpelsignerad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr