Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturgrupp 9234083



*

nr 923 4083


Skulpturgrupp

Goebel, Josef, Maria & Jesusbarnet, höjd: 16


Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 november 2014
kl 20:14:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/11 22:30:10 1      250 kr
6/11 13:30:28 2      200 kr
6/11 13:30:28 1      250 kr (Budbetjänt)
9/11 15:25:52 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Josef Frank (1885-1967)
Svensk arkitekt, formgivare och professor med rötter i Österrike.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: goebel josef konsthantverk maria & jesusbarnet skulptur skulpturgrupp
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:31
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr