SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 14103226
*
nr 1410 3226
Tekanna
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 augusti 2021
kl 19:45:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/8 19:40:55
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:30
-
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:22
-
7029 Bestick
silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:36
-
7034 Etuier
2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:06
-
7033 Kaffeskedar
10+ 6 st. Längd: 11,5-12. Vikt: 220 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:56
-
7032 Kaffeskedar
silver, 12 st. Längd: 11 cm. Vikt: 125 gr ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
*
Tekanna
nr 1410 3226
Tekanna
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 augusti 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 9/8 19:40:55 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:30 -
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:22 -
7029 Bestick
silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:36
-
7034 Etuier
2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:06 -
7033 Kaffeskedar
10+ 6 st. Längd: 11,5-12. Vikt: 220 gr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:56 -
7032 Kaffeskedar
silver, 12 st. Längd: 11 cm. Vikt: 125 gr ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57



