SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål med lock 16242013
nr 1624 2013
Sockerskål med lock
silver, AG Dufva, Stockholm, Gustaviansk stil, 1915. Invändigt förgylld, Längd: 23 cm. Höjd: 24 cm, vikt: 615g ca
Utrop:
5.000 kr
Såld:
4.400 kr
måndag 27 maj 2024
kl 19:47:39
24/5 18:17:53
4.200 kr
26/5 10:13:00
- Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål
HÄMTA SJÄLV
Stockholm 0 kr
Malmö 800 kr
Göteborg 800 kr
Helsingfors 800 kr
Logga in för att se fler leveransalternativ
Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
27 maj
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Den Gustavianska stilen