ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9838056
*
nr 983 8056
Spegel
Kina, 1900-tal, höjd: 108 cm
Utrop:
1.200 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 september 2015
kl 18:11:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/9 12:01:07
1
900 kr
28/9 15:52:58
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 983 8056
Spegel
Kina, 1900-tal, höjd: 108 cm
| Utrop: | 1.200 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 september 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/9 12:01:07 | 1 | 900 kr |
| 28/9 15:52:58 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



