Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 11991004



*

nr 1199 1004


Pelle Ã…berg

(1909-1964), Sverige


Oljemålning, Clown. Olja på pannå, 33x25


Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Följerätt

Ja

Utrop:

15.000 kr

Såld:

12.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 augusti 2018
kl 18:03:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/8 17:58:41 1      Vinnande bud



  • Klassiska
  • 27 aug

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Pelle Ã…berg

Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker

Läs mer om Pelle Ã…berg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: clown clowner olja olja på pannå oljemålning oljemålningar pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6364 OljemÃ¥lning
    Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:34
  • 6747 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:37
  • 3029 OljemÃ¥lning
    Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:37
  • 6732 OljemÃ¥lning
    Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:01
  • 3025 OljemÃ¥lning
    Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:10
  • 7099 OljemÃ¥lning
    Birgitta Sundström Jonsdotter. Signerad, daterad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:49




Ladda ner broschyr