Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Fruktfat 4914625



*

nr 491 4625


Fruktfat

Lenght: ()


Sent 1800-tal, nysilver, Dufva, höjd: 27 Dia34


Estimate:

300

Sold:

SEK 1300

Auction date:

Monday October 22 2007
at 17:45:58


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/10 17:16:08 1      400 kr
20/10 20:43:00 2      350 kr
21/10 19:42:36 3      600 kr
21/10 22:08:34 4      600 kr
21/10 22:09:20 4      700 kr
21/10 22:15:26 3      800 kr
22/10 12:41:23 5      1.000 kr
22/10 16:43:28 6      1.000 kr
22/10 16:44:21 6      1.200 kr
22/10 17:30:54 7      1.200 kr
22/10 17:31:56 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva fruktfat nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 6751 BEAKER
    + bowl, 2 parts, silver. Height: 6, 5-12, weight: ..//
    Present: SEK 2800

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:41
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 1300

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
    Present: SEK 3200

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
    Present: SEK 18500

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
    Present: SEK 20000

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:51




Ladda ner broschyr