KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15873193
nr 1587 3193
Märta Thalin
(1909-1980), Sverige
Oljemålning, "Dansös". Signerad. Olja på duk, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
Märta Thalin, svensk målare, grafiker och tecknare född i Hagalund, Solna 1909, död 1980 i Stockholm.
Utrop:
300 kr
Såld:
200 kr
måndag 11 december 2023
kl 19:44:07
150 kr
11 dec
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Märta Thalin
Läs mer om Märta Thalin