SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 13338030
*
nr 1333 8030
Skål
med lock, nysilver, Polen, märkt med dubbelörn. Diameter: 16 cm
Utrop:
1.200 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 juni 2020
kl 20:29:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/6 17:56:37
1
800 kr
15/6 20:24:46
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lock märkt med dubbelörn nysilver pläter poland polen polish polsk silver skål ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59
-
8280 Karaff
+ fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:36
-
1015 Kaviarskål
Marie-Claude Lalique, "Igor", Lalique, France. Dia..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
*
Skål
nr 1333 8030
Skål
med lock, nysilver, Polen, märkt med dubbelörn. Diameter: 16 cm
| Utrop: | 1.200 kr |
|---|---|
| Såld: | 900 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 juni 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/6 17:56:37 | 1 | 800 kr |
| 15/6 20:24:46 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lock märkt med dubbelörn nysilver pläter poland polen polish polsk silver skål ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
1017 Bordsuppsats
skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:53 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
-
8256 Insatsskålar
glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:59 -
8280 Karaff
+ fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:36 -
1015 Kaviarskål
Marie-Claude Lalique, "Igor", Lalique, France. Dia..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07



