Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 13338030



*

nr 1333 8030


Skål

med lock, nysilver, Polen, märkt med dubbelörn. Diameter: 16 cm


Utrop:

1.200 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 juni 2020
kl 20:29:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/6 17:56:37 1      800 kr
15/6 20:24:46 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lock märkt med dubbelörn nysilver pläter poland polen polish polsk silver skål ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imaridekor. Diameter: 28. 5 cm. Höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:41
  • 1018 Bordsuppsats
    skålar, ett par, Brons/opalinglas, 1800-tal. Diame..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:42




Ladda ner broschyr