Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 13978292



*

nr 1397 8292


Børge Mogensen

(1914-1972), Danmark


Spegel, 60/70-tal. 127x63cm


Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.

Utrop:

600 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 maj 2021
kl 20:30:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/5 14:47:57 1      100 kr
15/5 21:23:05 2      Vinnande bud
17/5 19:47:40 3      200 kr
17/5 19:47:41 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Børge Mogensen

Børge Mogensen, född 1914, död 1972, dansk möbelformgivare.

Läs mer om Børge Mogensen
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: börge mogensen börje mogensen børge mogensen danmark dansk dansk design danska danskt europa norden skandinavien skandinavisk spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:30
  • 6668 Spegel
    Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr