Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 12376510



*

nr 1237 6510


Spegel

Empirestil, 87x41


Kondition: slitage

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 februari 2019
kl 19:54:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/2 16:34:15 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empirestil karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 7027 Spegel
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:12
  • 8125 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 20:07




Ladda ner broschyr