Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / FÃ¥glar 5704486



*

nr 570 4486


FÃ¥glar

1-par, silver, längd: 23


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 mars 2009
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/3 01:05:38 1      1.200 kr
6/3 13:22:23 2      1.500 kr
9/3 13:44:22 3      1.500 kr
9/3 14:02:34 4      1.600 kr
9/3 15:55:20 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar silver ädelmetall
  • 7025 Litografier
    32 st, Ur Svenska fåglar, bladets mått: 39x30, ora..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:17
  • 7144 OljemÃ¥lning
    Hennig Poulsson, Signerad, fåglar. Olja på duk, 32..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:04
  • 6063 Skulpturer
    5 st, glaserad keramik. Fåglar & hund, Höjd: 12-28 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:49




Ladda ner broschyr