ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15154006
*
nr 1515 4006
Spegel
mahogny, 47x48 cm
Kondition: slitage
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2023
kl 19:20:41
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 22:09:02
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
Kondition: slitage
nr 1515 4006
Spegel
mahogny, 47x48 cm
Kondition: slitage
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/1 22:09:02 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



