KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 4947578
*
nr 494 7578
Gouache
Arfesson, Bkörkskärs skärgård, 19x24
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 november 2007
kl 16:28:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/11 12:45:18
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller arfesson bkörkskärs skärgård gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:30
-
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:04
*
Gouache
nr 494 7578
Gouache
Arfesson, Bkörkskärs skärgård, 19x24
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 november 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/11 12:45:18 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller arfesson bkörkskärs skärgård gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 Gouache
Elli Hemberg (1896-1994), Sverige. "Polykrom kompo..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:30 -
8084 Gouache
Michael Näslund, Signerad, 50x60 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
26 jan kl 18:04



