KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 901010
*
nr 90 1010
GOUACHE
C F Lindh, 1853, interiör, 23x41
Utrop:
1.500 kr
Såld:
5.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 oktober 2001
kl 17:30:00
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell c f lindh gouache interiör konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:00
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
7019 Siluettavlor
2 st, förgylld ram, yttermått inklusive ram: 22,5x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32
*
GOUACHE
nr 90 1010
GOUACHE
C F Lindh, 1853, interiör, 23x41
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 oktober 2001 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell c f lindh gouache interiör konst täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:00 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51 -
7019 Siluettavlor
2 st, förgylld ram, yttermått inklusive ram: 22,5x..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32



