KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13901028

nr 1390 1028

Oskar Bergman

(1879-1963), Sverige

Fånö Slott, flygeln. Signerad, Juli 1959. Akvarell, motivet: 37x55cm, yttermått inklusive ram: 50x68cm

Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.

Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 12 april 2021
kl 20:45:54

12/4 20:40:54 1      Vinnande bud

Oskar Bergman

Läs mer om Oskar Bergman