KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10469069
*
nr 1046 9069
Carsten Hvistendahl
(1901-1972), Sverige
Akvarell, Carsten Hvistendahl, Fjordlandskap, 24x31
Carsten Hvistendahl, svensk bildkonstnär född i Göteborg 1901, död 1972 i Göteborg.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juli 2016
kl 19:19:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/7 12:32:08
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carsten Hvistendahl
Carsten Hvistendahl, svensk bildkonstnär född i Göteborg 1901, död 1972 i Göteborg.
Läs mer om Carsten Hvistendahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carsten hvistendahl fjord fjordar fjordlandskap landskap landskapsmåleri motiv med vatten svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Carsten Hvistendahl
Carsten Hvistendahl, svensk bildkonstnär född i Göteborg 1901, död 1972 i Göteborg.
Läs mer om Carsten Hvistendahl
nr 1046 9069
Carsten Hvistendahl
(1901-1972), Sverige
Akvarell, Carsten Hvistendahl, Fjordlandskap, 24x31
Carsten Hvistendahl, svensk bildkonstnär född i Göteborg 1901, död 1972 i Göteborg.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 juli 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 8/7 12:32:08 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Carsten Hvistendahl
Carsten Hvistendahl, svensk bildkonstnär född i Göteborg 1901, död 1972 i Göteborg.Läs mer om Carsten Hvistendahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carsten hvistendahl fjord fjordar fjordlandskap landskap landskapsmåleri motiv med vatten svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8188 Akvarell
Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
8009 Akvarell
Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



