KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15803162
*
nr 1580 3162
Birger Lundquist
(1910-1952), Sverige
Ryttare, med dedikation, 1948. Akvarell, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm. Signerad
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2023
kl 19:45:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/11 17:41:56
1
100 kr
20/11 19:40:49
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Birger Lundquist
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Läs mer om Birger Lundquist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger lundquist dedikation ryttare svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 19:58
-
8462 Akvarell
Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt mot Sö..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 20:25
-
8360 Blandteknik
3 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bali, ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 20:12
-
7276 Blyerts
Otte Sköld (1894-1958), Sverige. Stadsmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 19:07
-
7075 Färgkrita
Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 19:40
-
7238 Tuschteckningar
5 st, Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Fö..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 18:53
*
Birger Lundquist
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Läs mer om Birger Lundquist
nr 1580 3162
Birger Lundquist
(1910-1952), Sverige
Ryttare, med dedikation, 1948. Akvarell, bildmått: 36x23 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm. Signerad
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk målare, tecknare och skulptör.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/11 17:41:56 | 1 | 100 kr |
20/11 19:40:49 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Birger Lundquist
Birger Lundquist, född 1910 i Storvik, död 1952 i Stockholm, svensk mÃ¥lare, tecknare och skulptör.Läs mer om Birger Lundquist
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller birger lundquist dedikation ryttare svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
1026 Akvarell
MÃ¥rten Eskil Winge (1825-1896), Sverige. Kustbild ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 19:58 -
8462 Akvarell
Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Utsikt mot Sö..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 20:25 -
8360 Blandteknik
3 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, Bali, ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 20:12
-
7276 Blyerts
Otte Sköld (1894-1958), Sverige. Stadsmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 19:07 -
7075 Färgkrita
Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), Sverige. M..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 19:40 -
7238 Tuschteckningar
5 st, Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Fö..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
11 november kl 18:53