ART / Sculptures and works of art / Wall sculpture 10695054
*
nr 1069 5054
WALL SCULPTURE
ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,
keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 14 2016
at 18:17:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/11 19:46:57
1
200 kr
7/11 16:22:21
2
250 kr
14/11 18:12:34
3
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
-
8017 SCULPTURE
Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:19
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:56
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10
-
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:47
*
WALL SCULPTURE
Read more about 50/60-tal
nr 1069 5054
WALL SCULPTURE
ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,
keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday November 14 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/11 19:46:57 | 1 | 200 kr |
| 7/11 16:22:21 | 2 | 250 kr |
| 14/11 18:12:34 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
-
8017 SCULPTURE
Asia, växt, sten. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:19 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
in a week
26 jan at 20:56 -
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10 -
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:47



