KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Tygapplikation 14052072

nr 1405 2072

Wibeke Beck-Friis

(1916-2008), Sverige

Stilleben, "Foie gras". Monogramsignerad WBF. Tygapplikation med påsydda applikationer av filt, ca 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

Wibeke Beck-Friis, svensk textilkonstnär född 1916, död 2008.

Utrop:

700 kr

Såld:

2.800 kr

måndag 21 juni 2021
kl 20:46:59

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Wibeke Beck-Friis

Läs mer om Wibeke Beck-Friis